Методико-бібліографічні розробки, сценарії, поради

Осінній цикл народних свят

Даний випуск продовжує серію сценаріїв народних свят “Бібліотечний місяцелік”. “Всякому літу приходить кінець”, - говорить народна мудрість. На порозі – золота осінь. На полях і в садах  ще йде повним ходом збирання врожаю овочів і фруктів, а до школи 1-го вересня пішли діти.

Осінь міняє зелене вбрання на червоно золоте. Всі люблять цю пору року. Тому в школах і дитячих садочках проводять свята, присвячені осені.

Костюмований бал “Золота осінь” адресовано учням початкових класів. Осінь завжди красива, барвиста. Зал треба теж прикрасити по-осінньому: гірлянди з листя, осінні квіти, кетяги калини... Бажано зробити виставку “Дари Таврійської осені”, представити фрукти, овочі, баштанні культури.

Сценарій для учнів молодших класів “Прекрасна земля в різні пори року” ви знайдете в журналі “Початкова школа” №9 за 1996 рік. А для дошкільнят видруковано сценарій свята “Осіннє мереживо” в журналі “Дошкільне виховання” №9 за 1996 рік.

Свято-триптих Покрови Пресвятої базується на трьох складнях:

1 – Покрий нас чесним Твоїм покровом;
2 – Покрова – берегиня роду;
3 – Свята Покровонько, накрий мою головоньку.

Кожен складень можна провести як окремий захід. Покрова припадає на 14 жовтня. У селах з цього часу починались сватання та весілля. Тому у 3 складені ми подали фрагменти сватання за драматичними творами Т.Г.Шевченка “Назар Стодоля” і Г.Ф. Квітки-Основяненка “Сватання на Гончарівці”.

Окремим заходом подано “Весілля на Херсонщині”.

Етнічний склад Херсонщини надзвичайно різноманітний. Основну масу населення  становлять переселенці з Полтавської, Чернігівської, Київської, Харківської, Курської, Орловської, Тамбовської губерній. Край наш  багатонаціональний: росіяни, білоруси, болгари, євреї, німці, шведи, татари, греки, караїми... Тому-то на Херсонщині виробився своєрідний комплекс обряду весілля. Традиційним стало випікати коровай, бивень, шишки, прибирати гільце, перев’язувати старостів вишитими рушниками, свашок – хустинами, дружкам та боярам прикріплювати червоні та рожеві стрічки, або маленькі букетики штучних квітів.

Багата весільна пісенна творчість. У кожному селі справляють весілля по-різному і пісні можуть бути іншими. Ми включили найбільш поширені. Намагалися показати фрагментами всі весільні обряди. На жаль, на сцені всього показати не можливо. Тому про дії, що відбувались у хаті молодого ми дізнаємось з розповідей учасників весілля. Непогано складено весілля с.Тягинка Беріславського  р-ну в посібнику “Пісенний фольклор Херсонщини ”, виданий обласним центром відродження національної культури за 1992 р.

У всі часи весілля справляли у вільний від польових робіт час: восени – від Покрови (14.10) до середини листопада, взимку – на мясниці (від Різдва до кінця лютого).

Після свята Покрови розпочинались перші осінні вечорниці. Сценарій вечорниць нами складений для дітей старшого віку. Всі вечорниці прикрашали троїсті музики, пісні, танці, ігри, смішні історії, небилиці... Перші вечорниці закінчувались обовязково колективною вечерею.