КЛЮЧ ВІД БІБЛІОТЕКИ
Гра-конкурс
МЕТА: Перевірка бібліотечно-бібліографічних знань, рівня інформаційної культури, навичок самостійної роботи у відділах бібліотеки. Стимулювання творчості читачів, уміння висловлювати свої думки.
ОБЛАДНАННЯ: “Дерево пізнання” з сухої гілки, на якому причеплено 10-15 яблук. Для першого конкурсу 5 (по кількості учасників) предметів, які б асоціювались у учасників з певною темою. Для другого конкурсу 5 “маршрутів” (див. Конкурс ІІ). Приз переможцю – символічний ключ від бібліотеки, і, по можливості, заохочувальні призи всім учасникам.
Гра проводиться на прикінці навчального року як підведення підсумків читацького року. Бажано за 2 тижні почати рекламну роботу в школ або населенному пункті,щоб створити атмосферу “очікування свята”!
В грі беруть участь 5 найактивніших читачів бібліотеки 12-14 років, які оволоділи комплексом бібліотечно-бібліографічних знань, самостійно орієнтуються в умовах відкритого доступу до бібліотечного фонду, у ДБА бібліотеки, приймали участь у масових заходах бібліотеки протягом року. Щоб посилити елементи змагальності, святковості, необхідно запросити болільників-однокласників, друзів, родини учасників, представників школи, ЗМІ тощо.
І конкурс
Операція "Пошук" (або "Пишемо реферат")
Учасників просять вибрати один предмет з тих, що запропонує їм ведуча, відповідно йому необхідно буде формувати тему реферату широко або вузько, якнайшвидше пройти по усіх відділах бібліотеки і в кожному вибрати 1 книгу для розкриття цієї теми (для того щоб, учасники не збирались одночасно в одному й тому ж відділі, до предметів додаються картки з чергою відвідування відділів, маршрутні листи).
На початку конкурсу ведуча демонструє для прикладу, як сформулювати тему. Так, наприклад, букетик сухих квітів. Теми реферату можуть бути такі:"Квіти польові","Квіти в легендах та переказах","Мистецтво створення букетів" тощо. Запропонувати учасникам можна вишиваний рушник, портрет письменника, фігурку у вигляді тварини, ігрові кості (або шахову фігуру) і т. д.
Поки учасники шукають літературу у відділах бібліотеки, з болільниками можна провести бліц-турнір з основ ББЗ.
Для оцінювання конкурсів і визначення переможців присутнє компетентне журі. Воно зриває яблуко з "дерева пізнання" і вручає його тому учаснику, який перший знайшов у кожному відділі бібліотеки книги за своєю темою, повністю розкривши її.
ІІ конкурс
"ЗНАЙДИ СВОЮ КНИГУ"(або загадковий плід)
Завдання учасникам: пройти в один із відділів бібліотеки, який зашифровано у вислові або у предметі, і знайти в цьому відділі своє "яблуко" – книгу, в якій іде мова про плід спокуси, плід роздору, плід, який сприяє відкриттю фізичних законів, плід, що служить знаряддям вбивства, нарешті, просто смачний плід.
При підготовці до гри бібліотекар заздалегідь знаходить ці книги, у які вкладає особливі закладки. Учасник конкурсу у відділі може завдати бібліотекарю 5 запитань, на які можна відповідати тільки “так” або “ні”. Наприклад: ”Ця книга науково-популярна?”, “Вона знаходиться на книжковій виставці?”,”Книга звичайного формату?” і т. п.
За другий конкурс яблуко отримує той учасник, що прийшов першим з книгою.
Поки учасники шукають книги, болільники з ведучою пробують з’ясувати, про які ж яблука йдеться? (Яблуко Ньютона; яблуко, що скоштували Адам і Єва у райських кущах; яблуко, що його Паріс присудив Афродіті; яблуко, яким було отруєно Прекрасну Царівну з казки Пушкіна; і просто фрукти, які всі люблять - тобто, література з питань садівництва).
ІІІ конкурс
«НАША РЕКЛАМА»
Завдання учасникам: за 5 хвилин переглянути книгу, яку вони знайшли, і підготували її рекламу - коротку, яскраву, влучну. Якщо книга комусь з учасників не довподоби – можна підготувати рекламу своєї улюбленої книги.
У цей час бібліотекар може провести рейтинг серед болільників «Твоя улюблена книга».
Журі вручає яблуко за кращу рекламу (це може бути і декілька учасників).
ІV КОНКУРС
“ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЧИТАЧА” (домашнє завдання)
Завдання учасникам: створити свій варіант “Правил користування бібліотекою” або “Правил користування відділом” , або “Декларацію прав читача” (на вибір учасника).
Всі учасники по черзі зачитують свій документ, а болільники уважно слухають, бо оцінювати цей конкурс їм – прямим, відкритим голосуванням – підняттям руки.
Журі може в цьому конкурсі теж відзначити декілька учасників за оригінальність мислення, гумор, нове слово в бібліотечній практиці, тому що в цьому конкурсі, звичайно, учасники представляють підготовлені роботи і вони заслуговують на увагу та схвалення.
Останній етап – визначення переможця
Ним стане той, хто зірвав найбільшу кількість плодів з “дерева пізнання”. Йому вручається символічний ключ від бібліотеки. Цей читач має право протягом одного року брати літературу з будь-якого відділу бібліотеки додому на обумовлені бібліотекарем строки. Через рік цей ключ повертається в бібліотеку на наступну гру.
Склала О.П.Кислова