Пауль Маар
"Пан Бело і блакитне диво"

Книга Пауля Маара за жанром - пригодницька фантастика, написана для дітей середнього шкільного віку. Але на мою думку її цікаво читати і дітям, і дорослим, і навіть батьки можуть читати дитині, яка ще сама не вміє читати.

Перш за все - захоплюючий сюжет та інтригуючий стиль викладення пребігу подій та емоційного стану героїв. Це ланцюжок, у якому неможливо пропустити жодної ланки - жодного розділу.

До того ж реальне життя і схожість ситуацій, знайомих як дитині, так і дорослим, переважає фантазування, чим грішать здебільшого сучасні дитячі автори. Вчинки дорослих пояснюються з точки зору дитини і навпаки. Відсутній момент нав'язування автором читачам надуманих обставин. І ще - корисно побачити свої (людські) вчинки стороннім (собачим) поглядом.

Усі персонажі діють однаково активно і впливають на події настільки, що дуже важко визначити героя твору, хоч він, звісно є. Це - добрий блудливий пес Белло, який випадково потрапляє у сім'ю, де хлопчик виховується тільки татом (до речі, автор не робить з цього драми) і стає в цій сім'ї центром подій.
Так само випадково він перетворюється на людину. Це приховують, навчають його поводитися, при цьому дуже вдало. Але у тата з сином тепер виникає безліч проблем. Тато і пан Бело закохані у свою сусідку. Хлопчика погрожують забрати від батька до сирітського будинку.

Безпорадність змінюється відчаєм, але у найбільш кульмінаційний момент за законами жанру пан Бело знову стає песиком Белло, і, багато чому навчившись від людей, бувши людиною, розв'язує проблеми найкращим чином. У черговий раз доводячи читачеві, що етикету можна навчитися при бажанні, а справжні почуття, потреба турбуватися про близьких, любити і оберігати - це від природи.

Мови твору, у перекладі Ольги Сидор, доступна і зрозуміла. А у деяких випадкає є прикладом, як звичні і неприємні для слуху дитячі "вульгаризми" можна перетворити на милі і зрозумілі пояснення природних ритуалів.

Інші книги Пауля Маара, як і ця, дуже бажані на полицях дитячих бібліотек і відповідають усім вимогам художньої літератури, як за формою, так і за змістом.

СмирноваТетяна Павлівна, головний бібліотекар відділу мистецтв