Херсонські козаки планують створити академію

Ранок останнього червневого дня в Херсоні ознаменувався прикметною подією. З усіх усюд Херсонщини, чи не з кожного куреня (а їх усього в області близько двадцяти), з'їхалася старшина на своє козацьке коло. Зібрались представники вищого проводу, курінні отамани, писарі, хорунжі, осавули та інші поважні особи. Запросили і представників мас-медіа.

З перших хвилин, як воно і повинно бути в такому зібранні, тут запанувала її величність Традиція. Ієромонах о. Захарія (Гломба-Нагаєвський) прочитав молитву, передавши благословіння від єпископа Даміана; прозвучав козацький гімн, що дійшов до нас аж з позаминулого століття. Кошовий отаман Віталій Нікончук представив присутнім президію: наказного отамана (за сучасними поняттями - "віце") Олександра Куліду, кошового суддю Юрія Тішкова, начальника канцелярії Олександра Мовчуна, голову ради старійших Костянтина Лисогорова, кошового писаря Сергія Уманського.

Характеризуючи діяльність ХКУК, серед інших його функцій В. Нікончук підкреслив охорону громадського  порядку, військово-патріотичне виховання молоді, участь у різних державних заходах. Козаки співробітничають зі школами і дитсадками, ведуть юнацькі клуби ще не заприсяжених козаків, так званих "джур", які потім поповнюють елітні частини збройних сил України. Кошовий отаман відзначив як позитив, що з козацьких лав виключено людей несумлінних, тих, котрі, за його зауваженням, користувались красивим званням козака для прикриття своїх темних справ (названо і відомі конкретні особи). Закликано більш виважено приймати до козацьких лав претендентів.

З увагою вислухано виступ козацького полковника О. Куліди, який подякував товариству за моральну підтримку під час свого тимчасового затримання в зв'язку з недавніми відомими трагічними подіями в Херсоні. На його думку, працюючи за принципом добровільних народних дружин, козацькі сили могли б надавати активнішу допомогу у наведенні громадського порядку, бо ж, як йому довелося спостерігати, "міліція вже о десятій вечора здає зброю і залишає місто беззахисним". Цю тему розвивав і Михайло  Савченко, писар Каховського куреня, де діє козацька  асоціація з назвою "Дружинник". Він повідомив також і про прикре непорозуміння: у зв'язку з тими ж  трагічними подіями, про які  вже згадувалось (вбивство О.  Парчука), просто зі шкільного випускного екзамену було забрано під арешт козака Андрія Зубкова, щоправда, швидко й випущено.

Значну частину часу рада присвятила вдосконаленню "Положення про Херсонську обласну (крайову) організацію Херсонський кіш Українського козацтва",  оскільки нечіткість деяких формулювань в ній веде подеколи до певних юридичних ускладнень. З новітніх пропозицій: утворення нової ланки в козацькій структурі - паланок, тобто міжрайонних об'єднань, прообразів майбутніх полків. Кошовий суддя Ю. Тішков згадав про багато стародавніх мудрих козацьких звичаїв, які можна було б поновити і приєднати до нового варіанту "Положення".

Серед козацьких планів є і зовсім несподівані, зате тим більш цікаві. Доцент аграрного університету К. Лисогоров повідомив, що під патронатом козацтва, на козацьких базових господарствах передбачається впровадження у життя імуномодуляторів, які надзвичайно плідно впливають на розвиток рослин, тварин, всього живого, - винаходу кандидата хімічних наук, завідуючого лабораторією Інституту землеробства Південного регіону, почесного козака Володимира Єреська. Мова йшла і про Козацьку академію (із залученням аграрного університету, того ж Інституту землеробства) із широкоплановою освітою: історія, право, менеджмент, економіка і т. ін.

Олена ЛЮБОМСЬКА

Херсон. вісник. – 2001. – 5 лип.