Шарль Перро 375 років від дня народження |
Світ Казки… Хто ж у ньому мешкає? Якими рисами, що дають право увійти в Казку, наділяє творець цього світу своїх героїв – принцес і принців, дроворубів і людожерів, балакучих котів і вовків?
Шарль Перро ввів у літературу героїв справжніх, яких насправді не буває. Це одне з найвидатніших відкриттів, зроблених ним у світі Казки. Історії про сплячих красунь, малюсіньких та відважних синів, добрих падчериць і злих мачух розповідали не одне століття. Розповідали всі по-своєму. Казки Шарля Перро відкрили справжній “казковий рух” у світовій літературі. У них з’явились продовжувачі й наслідувачі. І не лише книжкові. Спляча красуня танцювала в балеті. Попелюшка співала в опері. А скільки героїв Шарля Перро розмовляли з кіно- та телеекранів?! Щож, виходить, мав рацію старий казкар, коли писав, що “ці дрібнички – зовсім не дрібнички” і “заслуговують на те, щоб їх переповідали”. Мабуть тому Перро, що народився в родині адвоката і здобув юридичну освіту, почав писати вірші і вигадувати незвичайні казки. І навіть ставши у 1671 році членом Французької Академії, продовжував творити “нові” казки – в порівнянні з античними сказаннями.
Найзнаменитіша збірка Шарля Перро – “Казки матінки Гусині, або Історії і казки давніх часів з повчаннями”. Читаючи їх, ніскілечки не сумніваєшся, що це казки Франції, причому Франції часів Людовіка ХІV. Адже Хлопчик-мізинчик, перемігши Людожера, влаштовується кур’єром при королівському дворі; сестри Попелюшки, збираючись на бал, одягаються точнісінько як манірні придворні дами Людовіка-“сонця”, а в “Сплячій красуні” засинають усі, крім короля – бо країну без короля неможливо було уявити навіть у казці.
Пригадуєш? Тобі п’ять чи шість років. Ти зручненько притулився до теплої маминої руки. Мама читає вголос казку: “Кинувся Вовк на бабусю і миттю її проковтнув. Він був дуже голодний, тому що три дні нічого не їв. Потім зачинив двері, розлігся на бабусиному ліжку і став чекати…” Тобі трохи лячно. І страшенно хочеться, щоб казка не закінчувалась. Казка Шарля Перро.