Ганс Христіан Андерсен

200 років від дня народження

(1805-2005)

Малюнки, подані на конкурс "Андерсен для ХХІ століття"

на головну сторінку сайту

ВЕРНІСАЖ - перша сторінка

Ніяк неможливо повірити, що Андерсен був насправді.

Так, Олє-Лукойє міг би вигадати усі ці казки, але просто людина - нізащо! Просто людина не знає, про що думає штопальна голка, не чує, про що бесідують трояндовий кущ і родина сірих горобців, вона не може розгледіти, якого кольору плаття у принцеси ельфів, котру з деяких пір зовуть Дюймовочкою...

Ну та добре вже, нехай так, нехай це дійсно вигадала якась незвичайна людина на ім'я Андерсен, але ж тоді, значить, це було дуже-дуже давно, Бог знає коли і в якомусь надзвичайному, особливому місці, яке й уявити неможливо.

Якщо ви уважно подивитесь на географічну карту, то помітите, що Данія - країна не надто велика, розміщена на півночі Європи. Її оточує темно-блакитне море, звиви її берегів чудернацькі й мальовничі. Букові ліси й дубові гаї віддзеркалюються в тихих водах заток і озер. Родючі поля і луки вкриті смарагдовою зеленню, а будиночки з гостроверхими дахами й огорожі обвиті диким хмелем. П'ятсот островів, великих і зовсім крихітних, складають територію цієї країни.

На одному із 500 островів і розташувалось місто Оденсе, в якому 200 років тому, 2 квітня 1805 року, народився Ганс Христіан Андерсен. А острів цей має назву Фюн. "Фюн - найчудесніша країна", - писав згодом Андерсен, називаючи рідний острів "садом усього данського королівства".

Батько Андерсена, бідний чоботар, мріяв лише про дві радості - вчитися і мандрувати. А оскільки ні того, ні іншого зробити так і не вдалося, він знову й знову перечитував синові книжку казок, що називалась "Тисяча і одна ніч" і водив на прогулянки околицями міста Оденсе, яке, напевно, все ж було маленьким, якщо вже через кілька хвилин можна було вийти з його вуличок на довколишні ниви.

А ще маленький Андерсен побував у справжньому театрі. І, звісно ж, захотів стати актором, і лише актором.

Місцеве панство з цікавістю спостерігала за худющим, довготелесим і зовсім негарним хлопчиком, який так дзвінко співав, а вірші міг декламувати годинами.

Тепер скажіть, будь ласка, у якому віці в людини має виявитись характер, і коли, зрештою, пора роботи перший рішучий вчинок?

Андерсен пішов із батьківської домівки, коли йому було 14. Навіщо? Щоб стати знаменитим! І хіба тоді у Оденсе знайшлася б хоч одна людина, яка б повірила, що йому це вдасться?

Але ж вдалося!

Він став всесвітньо знаменитим. В усіх європейських столицях пошановували великого казкаря, автора понад 170 казок, а рідне мість Оденсе проголосило сина чоботяра і прачки своїм почесним громадянином.

У місті й до тепер трепетно зберігається пам'ять про великого письменника. Вузенька крива вуличка і будинки на ній ті ж самі. Зберігся й будиночок під черепичним дахом, в якому з'явився на світ Андерсен.

А в 1958 році була установлена золота медаль Ганса Христіана Андерсена, яка отримала назву "Малої Нобелівської премії" в галузі літератури. Ця нагорода вручається найкращому сучасному автору, зазвичай письменникові або художнику. Серед нагороджених добре відомі вам імена: Астрід Ліндгрен і Туве Янсон, Дж. Родарі і Е.Фарджон...

Друзі, давайте будемо вчитись жити у казкарів! Можливо, тоді наше життя стане кращим.

назад

Для вас також на сайті Національної бібліотеки України для дітей:

ЧАРІВНИК ІЗ СВІТУ ДИТЯЧИХ МРІЙ

До 200-річчя від дня народження Г. К. Андерсена (1805-1875)
Інформаційний список літератури для організаторів
дитячого читання та вчителів


home