Від укладачів. Зміст
 

Херсонська обласна бібліотека для дітей відзначає в 2009 своє 85-річчя.

Після встановлення в Херсоні радянської влади в січні 1918 р. було проведено націоналізацію книжкових фондів. У 1920 р. до міської громадської бібліотеки (нині - ОУНБ ім О.Гончара), як третє відділення було приєднано бібліотеку колективного товариства прикажчиків “Помощь”, яка 1 лютого 1924 р. була реорганізована в спеціальну міську дитячу Центрочитальню. Саме ця дата вважається початком заснування майбутньої обласної бібліотеки для дітей.

Напередодні Великої Вітчизняної війни, у 1941 р., бібліотека обслуговувала понад 5 тис. читачів, а її фонди налічували понад 60 тис. примірників. Але в роки Великої Вітчизняної війни практично всі вони були знищені - тодішнім бібліотекарям вдалося зібрати по війні лише незначну частку довоєнного книжкового фонду. Після звільнення Херсона у березні 1944 року бібліотеку фактично довелося створювати наново, і допомогли в цій титанічній праці і херсонці, і колеги з усіх куточків країни. Так і з'явились у фондах бібліотеки книги 20-30-х років видання зі штампами бібліотек, що колись ними володіли - з Росії, Туркменії, Азербайджану...

До цього випуску електронної версії друкованого каталогу увійшли лише рідкісні видання, що побачили світ у період з 1893 по 1945 рік, незалежно від місця їх видання та мови публікації, змісту та виду документів (книги, брошури, журнали). Критерієм відбору було саме входження дати видання до періоду, визначеного "Інструкцією про порядок відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань з бібліотечних фондів до Державного реєстру національного культурного надбання" (затверджена наказом Міністерства культури і мистецтв України № 708 від 20.11.2001) та "Інструкцією про порядок відбору рідкісних і цінних видань" Херсонської ОБД (2004 р.). Зокрема, українські видання, опубліковані до 1945 р., мають код ЕОУ; російські - ЕОР; прижиттєві видання - відповідну текстову позначку.

Матеріал згруповано в чотири розділи:

Художня література
Довідкова та науково-популярна література
Підручники і навчальні посібники
Періодичні видання

У межах кожного розділу документи подано в алфавітному порядку, за зведеною російсько-українською абеткою. Запис англійською мовою розміщується у кінці розділу та наприкінці допоміжних покажчиків.

Серед книг, включених до каталога, переважають дитячі, або ж твори класичної літератури, що входять до кола дитячого читання. У розділі "Довідкова та науково-популярна література" в окремому підрозділі зібрана біографічна та мемуарна література. Розділ "Підручники та посібники" містить як навчальну літературу для школярів, так і окремі видання, адресовані студентам та викладачам. До розділу "Періодичні видання" включені нечисленні журнали педагогічної тематики початку минулого століття, що зберігаються у фондах Херсонської обласної бібліотеки для дітей.

Бібліографічний опис документів здійснено згідно з чинними стандартами:

- Бібліографічний опис. Бібліографічний запис. Загальні вимоги та правила складання : ДСТУ ГОСТ 7.1:2006;
- Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила : ДСТУ 3582-97;
- Библиографическая запись. Сокращение слов на русском языке. Общие требования и правила : ГОСТ 7.12-93.

При складанні опису документів, виданих до 1917 р., застосовувалась сучасна орфографія. У заголавку опису прізвища авторів подані також за сучасною орфографією і у випадку, коли автор писав під псевдонімом, розкривається його справжнє ім'я. Псевдоніми інших осіб у відомостях про відповідальність не розкривались.

Для зручності користування каталогом та розкриття його змісту додається ряд допоміжних покажчиків:

Іменний покажчик
Покажчик назв творів
Покажчик місць видання творів друку
Покажчик видавничих установ, видавців, друкарень
Хронологічний покажчик

Посилання на кожен з них, як і на розділи покажчика, розміщені на початку файлів і виконують функції своєрідного меню. Допомагають у навігації також гіперпосилання від допоміжних покажчиків до бібліографічних записів, посилання між бібліографічними записами, лінки до довідкових матеріалів про видавців та авторів окремих книг. Кожен документ має власний порядковий номер, який і використовується як "закладка" для організації системи гіперпосилань. Каталог проілюстровано відсканованими зображеннями обкладинок та палітурок книг, окремих ілюстрацій. "Клікнувши" на маленькому зображенні, розташованому поряд з бібліографічним записом, можна завантажити і збільшене зображення.

 
 

на початок

вихід

Укладачі:
Семенова О.М. - відбір документів
Попова В.В. - бібліографічний опис, окладання допоміжних покажчиків
Попова Н.Ф. - дизайн та загальна редакція

Відповідальна за випуск:
Бардашевська А.І.

 
 

© Херсонська обласна бібліотека для дітей, 2009