30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, у Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки відбувся обласний дитячий фестиваль «Ігри патріотів Херсонщини» – як підсумкова акція V обласного інтелектуального турніру, що проводиться на Херсонщині з 2015 року. Фестиваль проведено за підтримки Українського культурного фонду.
Цьогорічний турнір має свої особливості – адже змагання юних патріотів на краще знання свого рідного краю, його історії та культурних здобутків уперше відбувались у очно-заочному форматі. Обмеження на проведення багатолюдних заходів внесли свої корективи і в організацію ІІІ, обласного етапу щорічного турніру. Провідна тема інтелектуального турніру 2020 року – «Мистецька палітра Херсонщини», і саме тому організаторами було обрано фестивальний формат для проведення підсумкової акції.
Співорганізатори турніру – Департамент реалізації гуманітарної політики облдержадміністрації та управління освіти і науки облдержадміністрації і Комунальний заклад «Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки» Херсонської обласної ради. Щорічний обласний турнір юних патріотів України і рідного краю проводиться на Херсонщині в рамках обласної цільової програми «Дитина – громадянин – патріот Батьківщини».
Тож привітати переможців інтелектуального турніру, усіх учасників обласного дитячого фестивалю, а також бібліотечних працівників – із професійним святом Всеукраїнським днем бібліотек завітали почесні гості: Василь Зеленчук, перший заступник голови Херсонської обласної ради, Ірина Дробиш, начальник управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, Тетяна Крулицька, заступник директора Департаменту реалізації гуманітарної політики облдержадміністрації – начальник управління культури.
Насичена програма обласного фестивалю «Ігри патріотів Херсонщини» розпочалася вранці на ґанку бібліотеки ім. Дніпрової Чайки із мотиваційного флешмобу. Тут зібралися учасники фестивалю і офлайн, і онлайн – через комунікацію в соціальних мережах, щоб розпочати сьогоднішній святковий день із драйвом справжніх українських патріотів. До учасників фестивальної програми долучились і юні таланти з хореографічної студії «Колібрі».
З особливим нетерпінням учасники турніру очікували результатів роботи авторитетного журі, адже саме сьогодні вирішувалось, хто саме із 91 фіналіста здобудуть звання найкращих знавців рідного краю – чемпіонів V обласного турніру.
Тим часом організатори фестивалю запропонували дітям захоплюючий бібліоквест «Світами за скарбами» і краєзнавчу гру у гранд-форматі «Мистецька палітра Херсонщини».
Паралельно проходила професійна програма, у якій – офлайн, онлайн та у заочному форматі – спілкувались бібліотечні працівники із дитячих та освітянських бібліотек Херсонщини й України.
Офлайн участь у ній взяли Михайло Линецький, директор Департаменту реалізації гуманітарної політики Херсонської обласної державної адміністрації, і Анатолій Зубко, ректор Комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради, доктор філософії, професор, заслужений працівник освіти України.
Під час дискусії “Діалоги про культуру. Бібліотека в контексті сучасних тенденцій”, яку модерувала директор бібліотеки імені Дніпрової Чайки Анна Бардашевська, відбулось фахове обговорення актуальних завдань і викликів, що стоять нині перед бібліотеками, які обслуговують дітей, концептуальних питань трансформації їхньої ролі у сучасному просторі національної культури, світовий досвід організації бібліотечних сервісів для дітей.
Дистанційно в дискусії виступи авторитетні фахівці, лідери професійної думки серед бібліотечних працівників, що працюють з дітьми: Алла Гордієнко, президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей, генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей, заслужений працівник культури України, кандидат культурології; Ірина Хемчян, завідувачка відділу науково-методичної, соціокультурної та міжнародної діяльності Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського, голова секції працівників шкільних бібліотек УБА; Микола Зніщенко, віце-президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей, генеральний директор Київської обласної бібліотеки для дітей, заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук;
Лариса Лугова, віце-президент Української бібліотечної асоціації, директор Львівської обласної бібліотеки для дітей.
Професійну програму продовжив заочний круглий стіл «Національно-патріотичне виховання та формування локальної ідентичності: що може сучасна бібліотека?» . Основний спікер “круглого столу” – Людмила Полікарпова, заступник генерального директора з наукової роботи Національної бібліотеки України для дітей.
Заочно у роботі круглого столу взяли участь керівники та провідні фахівці 15 обласних бібліотек України для дітей та централізованих бібліотечних систем для дітей, – зокрема й бібліотеки імені Дніпрової Чайки.
В рамках професійної програми були презентовані також креативні продукти творчого колективу обласної дитячої книгозбірні, створені в рамках проєкту: настільна гра «Мистецька палітра Херсонщини» та інформаційно-ігровий буклет «Знай наших!»
Ключовою подією фестивалю стали гала-концерт і святкова церемонія нагородження переможців у трьох вікових групах учасників турніру дипломами й пам’ятними подарунками, а також подяками та книжковими добірками для фондів книгозбірень – бібліотекарів, чиї читачі здобули перші місця у своїх вікових категоріях.
Завершився фестивальний день справжніми «Козацькими розвагами».
Події фестивалю висвітлюються на сайті бібліотеки, у блозі новин та у соціальних мережах, а відео «на живо» з подій фестивалю транслювалось на сторінці бібліотеки у Фейсбуку: https://www.facebook.com/library.ks.ua .
Про Фестиваль читайте також в Інтернеті:
https://khersonci.com.ua/public/48500-v-hersonskij-biblioteci-projshli-igri-patriotiv.html – ІА “Херсонці”
Фестиваль проведено за підтримки УКФ. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою організаторів.