Екологія Херсонщини

<<повернутись       далі >>

ТЕРИТОРІЯ ХЕРСОНЩИНИ В НАЦІОНАЛЬНІЙ ЕКОЛОГІЧНІЙ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ

Зміст ідеї створення Національної екологічної мережі полягає в тому, щоб створити мережу з'єднаних між собою ділянок, на яких ще збереглися відносно непорушені природні ценози. Ідея екологічної мережі є комплексною, інтегральною в проведенні практичних робіт з організації збереження біологічного і ландшафтного різноманіття. Проводяться роботи з підготовки створення Європейської (Пан'європейської) екомережі. Ця мережа, як реальна мережа природних та напівприродних територій європейського значення є безпосереднім втіленням програми щодо виконання завдань з реалізації Всеєвропенської стратегії збереження біологічного і ландшафтного різноманіття, яка була затверджена на конференції міністрів довкілля країн Європи у м.Софії в 1995 р.

Пропонується, щоб екомережа включала такі елементи:

- природні ядра для збереження екосистем, середовищ існування, видів і ландшафтів європейського значення;

- екокоридори для забезпечення взаємозв'язків між природними екосистемами - елементи поєднання природних масивів і міграційних шляхів водночас;

- відновлювальні райони, в яких відновлюються порушені елементи екосистем і ландшафтів європейського значення або повністю відновлюються деякі райони;

- буферні зони, що зміцнюють і захищають мережу від негативних впливів.

Національні екологічні мережі створені лише в деяких країнах Європи, а саме в Чехії, Словаччині, Нідерландах, Бельгії.

Наступною країною в цьому списку є Україна. 21.09.2000р. Верховною радою прийнято Закон України "Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки" (далі Програма), який набрав чинності з дня його опублікування.

В загальних положеннях вказано, що закон розроблено відповідно до вимог щодо формування Всєєвропейської екологічної мережі як єдиної просторової системи територій країн Європи з природним або частково зміненим станом ландшафту.

Природні регіони як елементи екологічної мережі

Відповідно до прийнятого закону територія Херсонської області входить до основних елементів національної екологічної мережі загальнодержавного значення. За розташуванням область входить до трьох природних регіонів екологічної мережі (Таврійського, Азовського та Чорноморського), через її територію проходять три природні коридори (Південноукраїнський, Прибережноморський, Дніпровський), представлена вона певною кількістю основних територій та об'єктів — складових екологічної мережі.

Розглянемо природні регіони як елементи екологічної мережі. Таврійський природний регіон. Розташовується в Дніпровсько - Молочанському межріччі, представлений складовими екологічної мережі: Чорноморським біосферним заповідником, біосферним заповідником "Асканія-Нова" ім. Ф.Е. Фальц-Фейна,.; Нижньодніпровським національним природним парком (проектується) та Азово- Сиваським національним природним парком (частина). У цій місцевості; міжрегіональним екокоридором є долина Дніпра. В її межах природні території представлені русловими і старичними аквальними комплексами, лучно-степовими заплавами, плавневими комплексами, надзаплавними терасами та степовими схилами, місцями, еродованими, з відслоненнями вапняків, з ярами та балками, які вище греблі Каховської ГЕС затоплені водами Каховського водосховища. Ця південносхідно-дніпровська ділянка в Причорноморській низовині на схід від Дніпра фауністично і флористично дуже бідна. Водна фауна не має ендеміків, мало реліктових видів. Серед рослин, що зростають в подах, є види-неоендеміки.

Азовський природний регіон. Розташовується в Азовському морі, його затоках і косах. Представлений Азово-Сиваським національним природним парком (коса Бирючий острів) та Сиваським природним національним нарком (проектується). В межах Херсонщини розташований в північно-західній частині Азовського моря. Коса Бирючий острів - це витягнутий піщано-черепашниковий півострів з багатьма солоними озерами, який відділяє від моря Утлюцький лиман. Деревна рослинність в основному штучного походження. В заростях серед трав'янистої рослинності перебувають завезені мисливські тварини, відмічено понад 200 видів птахів, з яких багато видів є рідкісними і зникаючими. Птахів приваблюють захищені місця для гніздування і багаті кормові угіддя. Тут пролягає великий пролітний шлях багатьох видів птахів.

Чорноморський природний регіон. Розташовується на шельфі Чорного моря. Представлений національними природними парками : Джарилгач (проектується) та Кінбурнська коса (проектується). Сюди відносяться Ягорлицька, Тендрівська, Джарилгацька, Каркінітська та інші мілководні затоки. У флорі морських заток представлені квіткові рослини та водорості. Зустрічається понад 200 видів птахів, більше 10 видів ссавців. Багато видів тварин включені до Червоної книги України. Суходіл — черепашково-піщані коси та півострови з численними солоними і прісними озерами. Зростають рідкісні види рослин, а також рідкісні лишайники та мохоподібні.

<<повернутись       далі >>